You are currently viewing Twój ogród marzeń – miejsce, które pobudza zmysły
Ogród angielski

Twój ogród marzeń – miejsce, które pobudza zmysły

Twój ogród marzeń - miejsce, które pobudza zmysły

Wyobraź sobie…

Miejsce, w którym możesz zatrzymać pędzące myśli, wyciszyć się i zapomnieć o codzienności, miejsce, które staje się centrum spotkań z bliskimi i rozmów nocnych pod gołym niebem. 

Poczuj przyjemny chłód trawy pod stopami, słońce, które przebija się przez liście drzew i ogrzewa Twoją skórę.  

Zobacz jesienną feerię barw, która zaprasza do ogrodu w towarzystwie ciepłego koca i gorącej herbaty,  nawet w chłodne dni.

Wyobraź sobie… swój ogród.

Być może wyobraziłeś sobie egzotyczny ogród z palmami i słodkimi bananami, romantyczną oazę pełną pachnących róż, mały ogród naturalny, lub imponujący ogród przed wejściem do Twojego domu. 

Nieważne, czy marzy Ci się nowoczesny ogród, ogródek warzywny, czy przedogródek w stylu rustykalnym. Jeśli wiesz jak zaplanować ogród, możesz stworzyć niemalże każdy jego rodzaj.


Usiądź wygodnie, a ja opowiem Ci jak krok po kroku zaprojektować ogród, który będzie Twoim wymarzonym miejscem. 

Zacznijmy od kwestii, o której warto pomyśleć na samym początku, żeby wiedzieć jak dobrze zaaranżować ogród.

projekt ogrodu w stylu wiejskim

Nie wiesz jak zaplanować ogród? Zacznij od przyjemności!

Dobrze zaprojektowany ogród to taki, który spełnia Twoje potrzeby, przynosi satysfakcję i jest miejscem, w którym lubisz być. Dlatego na początku warto zastanowić się nad tym, jaką funkcję ma spełniać Twój ogród?

Odpowiedź na to pytanie staje się punktem wyjścia i swojego rodzaju kompasem dla stworzenia projektu Twojego ogrodu.

Projektowane ogrodów przydomowych Bydgoszcz Toruń

W pracy z moimi klientami stawiam na różnorodność i indywidualne podejście. Każdy z nas jest inny i ma różne potrzeby. Dokładne ich zrozumienie pomaga mi tworzyć odważne i kreatywne projekty ogrodów na miarę potrzeb i ambicji moich klientów. To właśnie dlatego jasne określenie, jakie funkcje ogrodu mają dla nas znaczenie,  jest tak ważne. Pomaga to stworzyć indywidualny charakter ogrodu, niepowtarzalny w kolejnych projektach.

Twój pomysł na zaaranżowanie ogrodu

Chcesz ukryć się przed światem w cieniu bujnej roślinności i odpocząć?  

Uwielbiasz spędzać czas z bliskimi na wspólnym biesiadowaniu? 

A może chcesz stworzyć ogród, który będzie dla Ciebie jednocześnie centrum odpoczynku, spotkań z przyjaciółmi, bezpieczną przestrzenią beztroskiej zabawy dzieci, czy miejscem, gdzie w ciszy i spokoju będziesz mógł wypić poranną kawę? 

Mam dla Ciebie dobrą wiadomość – dobry projekt ogrodu może połączyć wszystkie Twoje pragnienia w spójną przestrzeń ogrodową, która będzie Ci służyć latami. 

Kiedy wiesz już, co jest dla Ciebie ważne, możemy przejść do kolejnego etapu i poznać najważniejsze zasady projektowania ogrodu.

5 elementów, które musi mieć gotowy projekt ogrodu (okiem projektantki ogrodów)

Projekt ogrodu Bydgoszcz Toruń

Projektowanie ogrodów to ulubiona część mojej pracy. 

Doświadczenie, jakie zdobyłam w pracy z moimi klientami i podczas samodzielnego prowadzenia mojego ogrodu, pozwala mi na nieszablonowe podejście i tworzenie ogrodów, które spełniają (często bardzo indywidualne) potrzeby i oryginalne marzenia. 

Lubię wyzwania, dlatego podejmuję się nawet tych projektów, które z pozoru wydają się niemalże niemożliwe do realizacji (np. palmy w polskim ogrodzie – tak, tak, to możliwe! 😊). 

Pokażę Ci, z jakich elementów składają się te niepowtarzalne projekty.

5 kluczowych elementów, które moim zdaniem musi zawierać dobry projekt ogrodu

  • Szkic ogrodu z propozycją aranżacji (zawsze dostarczam swoim klientom dwa rozwiązania), czyli pomysł na ogród
  • Projekt koncepcyjny w rzucie z góry, czyli projektowanie przestrzeni
  • Projekt wykonawczy, czyli ogród przedstawiony w rzucie z góry z naniesionymi wymiarami
  • dokumentacja projektowa, czyli dokładny opis projektu, zawierający wszystkie niezbędne informacje konieczne do realizacji projektu ogrodu
  • Rysunki techniczne małej architektury ogrodowej

Rzetelne wykonanie każdego z nich i trzymanie się zasad projektowania ogrodów to przepis na to, by projekt był kompletny, możliwy do realizacji w warunkach, które panują na danej działce i (co najważniejsze) odpowiadał na potrzeby swoich właścicieli.

Czym jest projekt koncepcyjny ogrodu i z czego się składa?

To rodzaj projektu w formie kolorowego szkicu w rzucie z góry. Dzięki niemu wiesz, jak będzie wyglądał Twój ogród, jakie elementy będą się w nim znajdowały i gdzie będą umiejscowione.

Projektowanie ogrodów projekt koncepcyjny

Projekt koncepcyjny ogrodu obejmuje:

  • projekt przedogródka, czyli części między ulicą a frontem domu
  • projekt ogrodu właściwego
  • wyznaczenie kształtu rabat
  • wyznaczenie kształtu ścieżek i murków
  • określenie przestrzeni ogrodowych (na przykład: strefy odpoczynku, relaksu, biesiadowania, spotkań rodzinnych, medytacji, uprawiania własnych owoców i warzyw, zabaw dla dzieci)
  • dobór rodzaju i ilości roślin ozdobnych
  • stworzenie warzywnika i zaplanowanie roślin do upraw

Jeśli zakres prac obejmuje także projekt tarasu, należy pamiętać o stworzeniu rysunków układów funkcjonalnych mebli i donic na tarasie (tzw. koncepcja stylistyczno-funkcjonalna). 

W pracy z klientami taki projekt dodatkowo wzbogacam o model 3D tarasu z rodzajem mebli, donic, roślin ozdobnych, okładzin i oświetlenia, które warto wykorzystać.

W projekcie koncepcyjnym pokazuję również, jak będzie wyglądał Twój ogród za 10 lat, czyli tzw. ogród dojrzały. Przedstawia on rośliny, które osiągnęły swoją docelową wielkość i pomaga w prawidłowym określeniu odległości, w jakich należy wykonać nasadzenia roślin. 

Nie jest sztuką wykonać aranżację ogrodu, która będzie pięknie wyglądała przez jeden, czy dwa sezony. 

Prawdziwa sztuka to zaprojektować ogród marzeń, który będzie służył swoim właścicielom latami.

To dlatego, moim zdaniem, w planowanie ogrodów trzeba włożyć serce, a na wszystkie elementy ogrodu spojrzeć z perspektywy najbliższych kilku lat. 

Jak dobrać rośliny, żeby przetrwały wiele sezonów? Jak założyć ogród kwiatowy, żeby cieszył oczy przez cały sezon, a nie tylko przez kilka tygodni? Czy warto opierać się wyłącznie na obecnie panujących trendach w projektowaniu ogrodów? 

Jeśli masz wątpliwości, warto skorzystać z pomocy specjalisty, który ma rozległą wiedzę na temat roślin, układania ich w kompozycje i na pewno udzieli Ci cennych porad.

Pierwszy szkic ogrodu z propozycją aranżacji - mój pomocnik w projektowaniu

Prace nad projektem koncepcyjnym ułatwia wcześniejsze wykonanie szkicu ogrodu z propozycją jego aranżacji

W swojej pracy wykonuję przeważnie dwa takie szkice. Są to różne kompozycje, oczywiście utrzymane w granicach preferencji klientów. Z dwóch opcji klienci wybierają jedną lub mieszają obie.

Dzięki takiemu rozwiązaniu klienci wiedzą, czego mogą się spodziewać po projekcie docelowym a także, już na wstępnym etapie, mogą doprecyzować swoje preferencje

Oszczędza to wielu rozczarować, a mi, jako projektantce ogrodów, ułatwia dalszą pracę i laserowe skupienie się na potrzebach moich klientów.

Z doświadczenia projektantki ogrodów

Chcę raz jeszcze podkreślić, jak ważne jest zrozumienie tego, jaki chcemy mieć ogród i czego od niego oczekujemy. W swojej pracy stworzyłam różne ogrody, między innymi: 

  • egzotyczne z palmami, bananami, czy bambusami (sama mam bambusy w ogrodzie, sprawdzają się świetnie!), które pozwalają poczuć się jak na wakacjach  
  • sensoryczne, które pobudzają wszystkie zmysły i hipnotyzują falującymi trawami
  • bioróżnorodne, czyli przyjazne żabom, jaszczurkom, jeżom, owadom zapylającym, ptakom, dzięki którym możesz być jeszcze bliżej natury.

Wszystkie mają wspólny mianownik: każdy z nich jest inny, bo został stworzony dla różnych osób. To właśnie dobre określenie funkcji i stylu ogrodu daje możliwość zaprojektowania osobistej oazy. 

Nie stosuję cały czas tych samych roślin i kompozycji. Dbam  o to, żeby rabaty były różnorodne, złożone i malownicze. 

W projektowaniu niezwykle pomaga mi elastyczność. Mogę zaprojektować ogród kwitnący oraz ogród, w którym nie będzie kwiatów, ale za to będzie pełen różnych tekstur. W każdym z nich rośliny będą cieszyć oko spójną kompozycją.

palmy szorstkowce fortunego w w egzotycznym ogrodzie przydomowym

Projekt wykonawczy - techniczna strona Twojego ogrodu

Projekt wykonawczy jest niezbędny do wykonania ogrodu. Ten zrzut z góry określa wymiary poszczególnych elementów, odległości między nimi, projekt ścieżek, czy miejsca i ilość roślin do posadzenia. 

Wymiarowanie ułatwia również wykonawcom przeniesienie koncepcji do rzeczywistości.

Dokumentacja projektowa, czyli uzupełnienie części wizualnej projektu

To ważna część projektu ogrodu, która pełni funkcję swojego rodzaju łącznika między projektantką ogrodów a ekipą wykonawczą. 

Dobrze przygotowana dokumentacja projektowa zawiera wszystkie informacje, które są niezbędne do wykonania ogrodu.

Rabata z traw i bylin przy elewacji domu

Najważniejsze elementy dokumentacji projektowej ogrodu to:

  • potrzebne rośliny (m.in. rodzaj, odmiana, potrzebna ilość)
  • materiały na nawierzchnie, obrzeża, czy murki (np. rodzaj, wymiar, ilość)
  • materiały oświetleniowe (m.in. typ, producent, model, moc, napięcie, ilość)
  • dodatkowe wyposażenie (m.in. meble ogrodowe, donice)
  • zalecenia do pielęgnacji (dla poszczególnych rodzajów roślin, jak np. krzewy, drzewa, byliny)

Dokumentacja projektowa, którą przygotowuję dla moich klientów, obejmuje również część opisową ogrodu i samej koncepcji. 

Znajdują się tutaj informację o tym, jak korzystać z projektu, jakie są jego założenia, wytyczne i wskazówki projektowe dla wykonawców, a także opis koncepcji z podziałem na strefy: frontową (tzw. przedogródek, czyli część ogrodu widoczna od strony ulicy), rekreacyjną i wypoczynkową, ogrodzenie oraz ciągi komunikacyjne i nawierzchnie.

Z doświadczenia projektantki ogrodów

Dobrze zaprojektowany ogród to taki, w którym można policzyć koszty jego wykonania, bo z góry wiadomo, ile i jakich roślin należy użyć. 

To samo dotyczy materiałów oświetleniowych, tych, które są potrzebne do wykonania ścieżek, obrzeży, czy murków. 

Uwzględnienie w dokumentacji projektowej elementów małej architektury ogrodowej pomaga w jeszcze bardziej precyzyjnym zaplanowaniu budżetu.

Dobry projekt ogrodu pomoże w zaplanowaniu prac nad stworzeniem ogrodu. Rzadko wykonuje się cały ogród w jeden sezon. Może okazać się bowiem, że konieczne jest przeprowadzenie większych prac ziemnych. 

Ciekawostka: Z mojego doświadczenia wynika, że najlepszy czas na zakładanie ogrodu (szczególnie budowanie szkieletu ogrodu, czyli  sadzenie krzewów i drzew) to jesień. To czas, w którym rośliny przechodzą w stan uśpienia, a zwiększona ilość wody w glebie pomaga rozbudować system korzeniowy. 

Dodatkowo jesień to czas przecen w szkółkach, czyli najlepszy moment na ogrodowe zakupy.

rabata kwietna z bylin o różowych i fioletowych kwiatach

Budowa małej architektury ogrodowej: rysunki techniczne

drewniana altana ogrodowa otoczona hortensjami ogrodowymi

Strefa relaksu, rekreacji, czy biesiadowania to, poza roślinnością, także obiekty małej architektury. Zalicza się  do nich między innymi:

  • pergole
  • altany
  • ławki
  • huśtawki
  • place zabaw dla dzieci
  • trejaże

Projekty ogrodów uzupełniam o rysunki techniczne takich obiektów. Dzięki temu, organizując prace nad zakładaniem ogrodu, możesz przekazać wykonawcom szczegółowe wytyczne. Ułatwi to i przyspieszy pracę. 

Poznałeś już kilka najważniejszych zasad projektowania ogrodów, wiesz też z czego powinien składać się gotowy projekt ogrodu. Wykonanie tych kroków to długa praca, która wymaga specjalistycznej wiedzy. Oczywiście możesz samemu zaprojektować ogród.

W Sieci łatwo jest znaleźć ogrodowe inspiracje, trendy w projektowaniu ogrodów, czy nawet gotowe projekty. Warto jednak się zastanowić, czy takie rozwiązanie jest dla nas? Jest bowiem wiele aspektów, na które musisz zwrócić uwagę, jeśli chcesz uniknąć kosztownych błędów i mieć piękny ogród przez wiele lat.

Doskonale wiem, z czym zmagają się moi klienci zanim, zdecydują się na profesjonalny projekt ogrodu. Wybrałam te najbardziej istotne i zaprezentowałam poniżej. Jeśli planujesz zakładanie ogrodu, koniecznie je przeczytaj.

Roślinność ogrodu - co warto wiedzieć

Klon palmowy w ogrodzie palmowym otoczony krzewami i bylinami

Chyba każdemu zdarzyło się kupić kiedyś roślinę pod wpływem emocji. W przypadku roślinności ogrodowej lepiej zachować powściągliwość i trzymać się projektu. Takie impulsywne zakupy ogrodowe mogą nas wiele kosztować.

Gdzie nie kupować roślin do ogrodu?

Kupowanie roślin w marketach wiąże się z ryzykiem, że będą źle oznaczone lub w ogóle nie będą miały informacji na temat odmiany. W efekcie nie wiemy, co wsadzamy do ziemi i jak pielęgnować taką roślinę.

Spontaniczne zakupy online w niesprawdzonych źródłach to prosty przepis na rozczarowanie i stratę pieniędzy. Część sklepów online (nawet tych dużych!) dostarcza rośliny uschnięte, martwe, w złych odmianach, a nawet chore. Zdarza się, że sprzedawcy przerabiają zdjęcia roślin (np. zmieniają kolory kwiatów), pokazując roślinę, która zwyczajnie nie istnieje.

Sadzenie roślin - porady dla początkujących

Lokalizacja drzew, krzewów, kwiatów i innych roślin ma ogromne znaczenie pod wieloma względami.

Estetyka

Projektowanie zieleni wiąże się z umiejętnością zestawienia ze sobą roślin tak, by tworzyły spójną kompozycję na rabacie, a te z kolei tworzyły spójny obraz. To kolejny dowód na to, że nieprzemyślane zakupy to zły pomysł. Ciężko jest z kilku pojedynczych roślin stworzyć dobrze wyglądającą rabatę ogrodową.

Bezpieczeństwo

Sadzenie roślin nad biegnącymi w ziemi przyłączami prądu, gazu, czy wody to bardzo zły pomysł. Wiedza o lokalizacji tych punktów jest niezbędna. Podczas tworzenia koncepcji ogrodu należy wziąć pod uwagę, do jakich wielkości rozrasta się system korzeniowy danej rośliny i upewnić się, że kiedy ten osiągnie wielkość maksymalną, nie uszkodzi przewodów  prądu, gazu, czy wody.

Odpowiednie odległości między roślinami

Jeśli chcesz dobrze zapełnić przestrzeń ogrodową, musisz wziąć pod uwagę to, do jakiej wielkości rozrasta się dana roślina. Wiedza o tym, jakie maksymalne rozmiary może osiągnąć, jest podstawą do zaprojektowania dla niej wystarczającej ilości miejsca.

Podobnie jest w przypadku małych roślin. Znajomość ich docelowych rozmiarów pozwoli na uniknięcie pustych miejsc tam, gdzie ich nie chcesz.

Ważne: Pamiętaj, że jeden gatunek rośliny może mieć odmiany, które rosną do 3 metrów, jak i takie, które osiągną maksymalnie 50 cm. Uważaj również na sadzenie do gruntu roślin ekspansywnych, np. mięty, czy podagrycznika. Grozi to opanowaniem Twojego ogrodu, a nawet rozprzestrzenieniem się na działkę sąsiada.

Wybór odpowiednich parametrów

Rośliny ogrodowe muszą mieć stanowisko o odpowiednim nasłonecznieniu: cień, półcień lub słońce. Nadmierna ekspozycja na promienie słoneczne lub jej brak, może uszkodzić roślinę. 

Podobnie jest z rodzajem gleby. Warto dowiedzieć się jaki skład ma ziemia w Twoim ogrodzie, czy ma odpowiednią ilość składników pokarmowych dla roślin oraz, czy jej jakość wymaga poprawy. Są bowiem rośliny, które preferują gleby piaszczyste i suche. Inne z kolei wolą gleby ciężkie i stale mokre, a jeszcze inne wymagają gleb lekkich. Część roślin potrzebuje gleb kwaśnych, a inne zasadowych.

Ciekawostka: Wbrew ogólnemu przekonaniu trawnik wcale nie potrzebuje gleby najlepszej jakości. Wręcz zdarza się, że podczas prac ziemnych (czyli jednego z etapów zakładania ogrodu) zaleca się obniżenie jakości ziemi pod trawnik.

Dokładne określenie ilości potrzebnych roślin

Jest jeszcze jedna istotna kwestia, bez której projektowanie roślin się nie uda – ilość roślin. Dobry projektant ogrodów jest w stanie precyzyjnie ocenić ile roślin będzie potrzebnych. Zazwyczaj osoby, które nie mają doświadczenia w planowaniu ogrodów, są zaskoczone, że potrzebują o wiele więcej roślin niż zakładały.

Drzewa i krzewy owocowe nie mogą rosnąć samotnie

Musisz pamiętać, że większość roślin owocowych potrzebuje towarzystwa, żeby doszło do zapylenia kwiatów i rozwoju owoców. Jeśli chcesz otrzymać owoce, posadź obok siebie przynajmniej dwie jabłonki, dwie borówki amerykańskie, jagodę goji, czy kamczacką.

Z doświadczenia projektantki ogrodów

Dobrze zaprojektowany ogród, to dobra kompozycja i zmienność kwitnienia – kwiaty na roślinach utrzymują się średnio do dwóch tygodni. 

Dobrze jest zaplanować rośliny, które kwitną w różnych terminach, a nie wszystkie na raz. 

Dobrze jest wziąć pod uwagę pokrój roślin (czy jest strzelisty, kulisty, rozłożysty, przewieszający się, czy płożący). Kształt i kolor liści również ma ogromne znaczenie – jasna zieleń, ciemna zieleń, biało obrzeżone, bordowe, matowe, czy te z połyskiem. 

Pomyśl także o tym, na jaki kolor liście przebarwiają się jesienią: czy na żółto, różowo, czerwono czy pomarańczowo. 

Zwróć uwagę również na rodzaj kory. Możesz bez problemu znaleźć krzewy i drzewa o ozdobnej korze.

Jak dbać o rośliny, czyli pielęgnacja ogrodu, który będzie Ci służył przez lata

Rabata z hortensji, paproci i bambusów

Mam nadzieję, że wskazówki dotyczące roślin, które napisałam powyżej, będą dla Ciebie przydatne. Jeśli postanowisz samodzielnie zaprojektować ogród i Twoje nasadzenia się nie przyjmują, krzewy kiepsko rosną, a chwasty przerastają przez ściółkę, najprawdopodobniej zostały wybrane niewłaściwe rośliny i źle przygotowano podłoże.

Warto skonsultować się wówczas z ekspertem, który pomoże Ci dobrać rośliny odpowiednie do warunków panujących na Twojej działce. Co więcej, w dokumentacji technicznej, otrzymasz wytyczne jak dbać o rośliny w poszczególnych porach roku.

Skontaktuj się z projektantką

Jeśli stawiasz na samodzielność, pozostaje Ci szukanie wiedzy na własną rękę na temat danej rośliny i jej odmiany.

W takiej sytuacji koniecznie zwracaj uwagę na źródło, z którego korzystasz. W Internecie znajdują się często błędne informacje o  doborze roślin na dane stanowiska. 

Jeśli dodatkowo nie masz pewności, z jaką odmianą masz do czynienia (bo np. rośliną kupioną w markecie bez odpowiednich oznaczeń), przygotuj się nawet na dziesiątki godzin poszukiwań odpowiednich informacji.

Ciekawostka: czy wiesz, że żywopłot powinno się przycinać nawet 3 razy w sezonie? Uwzględnij tę informację przy planowaniu prac ogrodowych.

Najpierw pomysł na ogród, potem zakupy

Zdarza się, że trafiają do mnie klienci, którzy już rozglądają się za materiałami do ogrodu, ale nie mają jeszcze sprecyzowanego pomysłu na jego styl oraz wiedzy, czy konkretne materiały sprawdzą się w ich projekcie.

Powtórzę to, o czym pisałam na początku: najpierw wybierz styl ogrodu, dopiero później weź na tapet takie kwestie jak: projektowanie zieleni, projektowanie ścieżek, projektowanie oświetlenia i innych elementów ogrodu. Najbardziej kreatywne projekty rodzą się z przemyślanych koncepcji ogrodu.

Dopiero po opracowaniu koncepcji można wybrać takie elementy, jak np.materiał na ścieżki w ogrodzie, murki, obrzeża, oświetlenie, elementy małej architektury i inne. Wtedy mogę rzetelnie podpowiedzieć moim klientom, jakie materiały będą najlepiej spełniać ich potrzeby i będą dopasowane do ich możliwości finansowych.

Ogród, który smakuje, czyli zakładanie ogrodu warzywnego

Zakładanie ogrodu warzywnego dostarcza wiele satysfakcji, ale potrafi być równie wymagające. Aby dobrze zaplanować ogród warzywny, musisz zadbać o właściwe przygotowanie stanowisk, wysiew w odpowiednim terminie, czy zapewnienie warunków szklarniowych. A to tylko część wiedzy, która jest niezbędna dla powodzenia tego pysznego projektu.

Sama jestem dumną posiadaczką bogatego ogrodu warzywnego. (śledź mnie na Instagramie i zobacz, jak mi idzie). Lubię również projektować ogrody jadalne, czyli wypełnione roślinami ozdobnymi, których owoce, liście i kwiaty można zjeść. 

Dzięki temu, że moja wiedza jest nie tylko książkowa, ale przede wszystkim praktyczna, potrafię w niebanalny sposób łączyć rośliny warzywne, tworząc warzywniki dające obfite plony.

Planowanie ogrodu przed domem

Często spotykam się z błędnym przekonaniem, że styl ogrodu właściwego musi być taki sam, jak tego frontowego. Tymczasem nie ma absolutnie nic złego w tym, że za domem będziesz mieć ogród w stylu azjatyckim, a przedogródek w stylu prowansalskim. 

Takie łącznie koncepcji ogrodu to często możliwość wypracowania kompromisu, jeśli podobają nam się różne style. Dzięki temu możemy mieć nowoczesny przedogródek, a za domem typowy ogród wiejski.

Jeśli będziesz mieć przemyślany plan na każdy z ogrodów, możesz mieć pewność, że stworzysz ogród Twoich marzeń.

Jak pewnie zauważyłeś samo poznanie trendów projektowania, wybranie roślin do ogrodu, czy materiałów dla małej architektury to za mało, żeby samodzielnie zaprojektować ogród. To naprawdę duże przedsięwzięcie, do którego trzeba się dobrze przygotować.

Na koniec pozostaje mi odpowiedzieć na jedno z częściej zadawanych pytań:

Lepiej samemu zaprojektować ogród, czy zdać się na wiedzę i (przede wszystkim!) doświadczenie projektantki ogrodów?

W Sieci dostępnych jest wiele poradników na temat tego, jak zaprojektować ogród krok po kroku, jakie są najważniejsze zasady projektowania ogrodu, jak zaprojektować ogród przed domem, nie mówiąc już o różnych inspiracjach.

Jeśli zdecydujesz się samodzielnie zaprojektować ogród, weź pod uwagę te kwestie:

Projekt ogrodu leśnego z brzozami i kwitnącymi bylinami
  • ilość czasu, który musisz poświęcić na naukę (same rośliny to przynajmniej kilkadziesiąt godzin poszukiwań materiałów)
  • wielkość ogrodu, czyli ile czasu spędzisz na pracach projektowych
  • konieczność znalezienia najlepszych dostawców materiałów i usług przy zakładaniu ogrodu – często będzie się to odbywać metodą prób i błędów
  • odpowiednie zagospodarowanie przestrzeni ogrodowej: podzielenie jej na strefy, wybór odpowiedniej roślinności, zaprojektowanie ścieżek, murków i obrzeży
  • znalezienie odpowiednich obiektów architektury ogrodowej i wykonawców do ich instalacji
  • konieczność oceny, jak ogród będzie wyglądał o każdej porze roku
  • konieczność oceny, jak wybrane rośliny i ich odmiany przyjmą się na wybranych stanowiskach oraz czy wymagają specjalnych zabezpieczeń na zimę

… i wiele innych. Jeśli tylko jesteś gotowy na długi proces (często kilkuletni) projektowania i zakładania swojego ogrodu, możesz pozwolić sobie na błędy, które czasami będzie można naprawić dopiero w kolejnym sezonie i jesteś przygotowany finansowo na większe koszty, nic nie stoi na przeszkodzie, abyś samodzielnie stworzył ogród swoich marzeń.

Jeśli jednak cenisz sobie wygodę, spokój i nie lubisz wydawać niepotrzebnie pieniędzy, lepiej postawić na doświadczonego specjalistę.

Jak wygląda współpraca z projektantką ogrodów?

W swojej pracy stawiam na szczerość i rzetelność przekazywanych informacji. Zobacz, jak wygląda współpraca ze mną.

  1. Podczas pierwszego spotkania online uważnie słucham Twoich potrzeb i marzeń o Twoim idealnym ogrodzie
  2. Przygotowuję dla Ciebie dwa szkice ogrodu ze wstępną aranżacją, z których możesz wybrać jeden lub stworzyć miks obu
  3. z wybranej koncepcji tworzę projekt właściwy, czyli projekt koncepcyjny w rzucie z góry, projekt wykonawczy i dokumentację techniczną

Czego możesz się spodziewać podczas współpracy ze mną?

Projektuję obfite, piękne ogrody z różnorodną roślinnością, ciekawą formą i kompozycją. Dla mnie trawnik otoczony rządkiem hortensji to zdecydowanie za mało na ogród. Trawnik z trzema iglakami na krzyż i żywopłot też trudno nazwać ogrodem.

Choć śledzę trendy w projektowaniu na bieżąco i staram się rozsądnie wplatać je w swoje projekty, to nie projektuję tylko tego, co aktualnie jest modne i łatwe do złożenia. 

Zamiast tego zaprojektuję dla Ciebie egzotyczny ogród z palmami i żywopłotem z bambusów, a także romantyczny ogród z krzewami róż, mimo że róże nie są już modne. 

Dobiorę rośliny na stanowiska suche żeby stworzyć oazę w ogrodzie, a także wtopię harmonijnie ogród w ścianę lasu.

Projektuję ogrody egzotyczne z palmami, bananowcami i bambusami, ogrody trujące dla wiedźm ( 😉 ), ogrody bioróżnorodne, w których jest miejsce i dobre warunki dla bytowania zwierząt, owadów i ptaków.

Trafiam ze swoimi projektami w samo sedno, ponieważ słucham uważnie potrzeb klientów i to do nich dostosowuje projekty. 

Nie kieruję się moimi osobistymi preferencjami. Zawsze dowożę projekty w terminie i w takim zakresie, jaki był ustalony na początku współpracy. 

Przedstawiam umowę, w której wyszczególnione są wszystkie etapy projektowe i terminy realizacji projektu.

Mam własny ogród i uprawiam w nim rośliny ozdobne, warzywa oraz owoce. Moje wieloletne doświadczenie w tym zakresie sprawia, że wiedza, jaką mam na temat roślin, nie jest tylko książkowa.

Potrzebujesz wsparcia przy tworzeniu ogrodu marzeń? Umów się na bezpłatne spotkanie:

Hanna Dudkowska projektantka

Nazywam się Hania Dudkowska i nie projektuję zwykłych trawników otoczonych hortensjami. Moją misją jest stworzenie ogrodu na miarę Twoich potrzeb i ambicji. Marzysz o egzotycznym ogrodzie z palmami, który zadziwi wszystkich Twoich gości? A może o tętniącej życiem oazie, kwitnącej przez cały sezon? Może masz dom na skraju lasu i pragniesz ogrodu, który harmonijnie połączy się  krajobrazem?

Zaprojektuję dla Ciebie bujną, zieloną oazę, a zarazem wygodne miejsce do spędzania czasu z rodziną i przyjaciółmi czy wypicia w spokoju porannej kawy.

Dodaj komentarz